Інформація для обдуманого вибору Стабілізатора НапругиПрактичні питання при виборі стабілізатораДля чого потрібні стабілізатори?

    Зниження або підвищення рівня напруги – справжня біда для побутових електроприладів, аудіо і відеоапаратури. Через скачки напруги можна не лише втратити інформацію при виключенні комп'ютера, але і позбутися дорогої техніки. Тому, між електричною мережею і приладами потрібний посередник, який стабілізуватиме напругу вашої мережі. Таким посередником є побутовий однофазний стабілізатор напруги. Купівлею стабілізатора напруги Ви захистите себе і своє майно, продовжите термін служби Вашої апаратури, а так само покращите якість електропостачання побутової техніки. Ви забезпечите стабільну і безвідмовну роботу Вашої техніки у будь-який час, а не лише тоді коли в мережі нормальний рівень напруги.


Чому люди купують стабілізатори напруги?

    Наш досвід, у виготовленні стабілізаторів напруги, свідчить про те, що люди, в переважній більшості випадків купують стабілізатори після того як у них вже вийшов з ладу якийсь прилад. Також людину змушує придбати стабілізатор напруги непрацюючий через занижену напругу холодильник, котел, кондиціонер, пральна машина чи будь-яка інша побутова техніка. Або через підвищену напругу на дачі горять не тільки лампи розжарювання, а навіть тени у електричному чайнику. Люди більш інформовані, про вплив скачків напруги на побутову техніку, купують стабілізатори заздалегідь для підвищення терміну придатності приладів. Оскільки відомо, що коли напруга сильно відрізняється від встановленого Держстандартом рівня 220±10%В (тобто напруга нижча від 198В або вища від 242В), термін придатності побутової техніки значно зменшується.


Основні помилки при виборі стабілізатора

    Найбільшою помилкою людини що вибирає собі стабілізатор напруги буде те, що вона, як правило, в першу чергу, дивиться на ціну. Це дуже важливий чинник для ухвалення рішення про покупку, але набагато важливіше знати, що саме ти купуєш за свої нелегко зароблені гроші. А для цього необхідно дуже добре розібратися про предмет покупки.

    Є ще серйозніша помилка. Деякі люди, недовго думаючи і розбираючись, вирішують купити найдешевше з того, що зовні більше подобається. Не зовсім раціональний підхід. Такий підхід можна собі дозволити, якщо купуєш електрочайник. Або будь-який інший предмет технічно не складний. І оскільки стабілізатор, якщо він якісний, купується не на один рік, Вам необхідно опанувати достатньо інформації з даного питання.


Необхідно визначиться який стабілізатор Вам потрібний, для окремого побутового приладу або для цілого будинку

    Стабілізатори першого типу виготовляються на потужності від 300Вт до 2000Вт. Ці стабілізатори відмінно нормалізують погану напругу і забезпечать Вам стабільне живлення окремих побутових електроприладів. Залежно від потужності вибраного Вами стабілізатора, Ви підключите один або декілька пристроїв. Підключаються вони за допомогою мережевого шнура в розетку, а прилад, що захищається, підключається в розетку на самому стабілізаторі. Якщо Ви виберете 300Вт стабілізатор, то зможете підключити котел, телевізор, комп'ютер або інший прилад з потужністю не більшою 300Вт. Стабілізатор «ДІА-Н» СН-300-Х спеціально розроблений для побутових холодильників, забезпечує роботу однокамерних, двокамерних, одинкомпресорних і двохкомпресорних холодильників не дивлячись на те що номінальна потужність його 300Вт. При виборі стабілізатора 2000Вт, Ви можете забезпечити стабільне електроживлення пральній машині, кондиціонеру, мікрохвильовій печі або підключите відразу декілька приладів.

    Стабілізатори другого типу виготовляються на потужності від 5000Вт і вище та використовується для живлення практично всіх споживачів електроенергії в квартирі або будинку (у тому числі для центрального освітлення). Побутові стабілізатори напруги даного типу використовуються для підключення будь-яких цілих приміщень (приватний будинок, дачі, котеджі, квартири, офіси компаній або будь-яких інших приміщень). Стабілізатори даного типу підключаються на вході до будинку, після лічильника електроенергії, після автомата або ПЗВ(пристрої захисного відключення).


Необхідно визначиться яка потужність стабілізатора Вам потрібна

    Якщо Ви вибираєте стабілізатор для окремого приладу, то Вам потрібно знати лише номінальну потужність цього приладу або прислухатись до рекомендацій виробника стабілізаторів і вибрати стабілізатор для котла, для комп'ютера, для холодильника або для пральної машини, якщо є таке уточнення в рекламних або технічних описах.

    При виборі стабілізатора напруги на цілий будинок необхідно теоретично підсумувати потужності окремих побутових приладів, які є в наявності. Але на практиці, і згідно нашого досвіду, такий підхід не завжди дозволяє людині або навіть електрикові (якого попросили про допомогу) правильно підрахувати необхідну потужність. Не рідко, після підрахунку потужності окремих приладів, людина просить зробити стабілізатор потужністю в 15КВт (15000Вт), а після не дуже тривалої розмови виявляється що на вході до будинку після лічильника встановлений автомат на струм 32А, іншими словами потужність обмежена на рівні 32*220 = 7 КВА, а за словами замовника, Він не пам'ятає коли цей автомат «вибивав», тобто в даному випадку вистачає стабілізатора на потужність 7,5 КВт.


Необхідно визначитись, які захисти реалізовані в стабілізаторі

    Захист по струму це захист від перевищення потужності стабілізатора споживачем.

    Тобто, якщо Ви придбали стабілізатор на 5кВт, то при підключенні споживачів на 6 кВт в стабілізаторі спрацює захист від перевищення потужності (захист по струму). Захист від перевищення потужності (захист по струму) може бути реалізований двома способами:

    - В стабілізаторів встановлених на окремий прилад є два види захисту по струму електронний і плавка вставка. Електронний захист повинен спрацьовувати після деякої паузи, для того щоб ігнорувати пускові струми, якщо прилад і плавка вставка розраховані на наявність цих пускових струмів (це може бути насос котла, компресор холодильника або двигун пральної машини).

    - В стабілізаторів встановлених на цілий будинок захистом по струму є автоматичний вимикач. Автоматичні вимикачі, як правило, не таровані дуже чітко на певні значення і допускають деяке перевищення потужності на короткий час. В деяких приладів існує перевантаження по струму, в основному це пускові струми двигунів.

    Якщо перевантаження по струму (потужності) за часом не перевищить час спрацьовування автомата, то цей перевантажувальний імпульс проігнорується. Тому, якщо ви трохи помилилися при виборі потужності стабілізатора, то автоматичний вимикач дозволить деяке перевищення потужності.


    Захист від високої напруги це здатність стабілізатора знижувати напругу при перевищенні її вище рівня 240В.

    Як не дивно, існує безліч стабілізаторів, які лише піднімають напругу до певного рівня, а при перевищенні напруги в мережі вище 240В пропускають її на прилад. Це може підійти тим споживачам, які упевнені що у них стабільна заніженоє напруга. Але як показує практика, сезонні коливання напруги можуть бути як у бік збільшення так і у бік зменшення. Є приклади коли у споживача цілу зиму напруга не перевищувала 180В, а з приходом весни рівень напруги виріс до 260В!


    Захист від високої напруги на виході стабілізатора це здатність стабілізатора відключити споживача при перевищенні рівня 240В.

    У стабілізаторі має бути передбачений комутуючий елемент (симістор або реле) призначений для відключення споживача в разі поломки самого стабілізатора, при якій на виході стабілізатора напруга може піднятися вище за рівень 240В. Цим елементом може служити додаткове реле яке не бере участь в стабілізації напруги, і тому має мінімальний знос, а отже гарантує надійне відключення в аварійній ситуації.


    Захист від перегріву (термозахист).

    У кожному стабілізаторі має бути реалізований захист від перегріву трансформатора. А також, якщо комутаційними елементами є тиристори або симістори, має бути передбачений захист від їх перегріву. Якість цього виду захисту є дуже важливим для запобігання загоранню стабілізатора, а отже для запобігання пожежі.


Необхідно визначитись яка швидкодія стабілізатора

    Під швидкодією стабілізатора напруги слід розуміти час реакції стабілізатора на зміну напруги в мережі або просто час за який стабілізатор відпрацює зміну вхідної напруги і видасть на своєму виході стабілізовану напругу. Зрозуміло, що чим вища швидкодія або чим нижчий час спрацювання стабілізатора, тим краще. Оскільки швидкодію стабілізатора визначає час протягом якого нестабілізована мережева напруга буде подана на Ваші прилади. По швидкодії програють сервопривідні стабілізатори швидкість регулювання яких коливається 15-150 В\сек. Найвищу швидкодію мають електронні (компенсаційні, дискретні) стабілізатори напруги. Електронні стабілізатори регулюють напругу, за допомогою перемикання електронними ключами обмоток спеціального автотрансформатора. Ключі керуються мікропроцесором за спеціальною програмою. Виготовляють два типи електронних стабілізаторів напруги: з напівпровідниковими (тиристори або симістори) і релейними ключами. Стабілізатори цього типу мають високу швидкодію, тому встановлюються в комплексі з дорогим устаткуванням, яке вимагає захисту від всіх аномалій мережі. Їх також використовують в житлових будинках та на виробництві. Саме такі стабілізатори виготовляє ТОВ «ДІА-Н». Під швидкодією, таких стабілізаторів, потрібно розуміти час вимірювання напруги в мережі плюс час спрацювування комутаційного елементу (тиристора або реле). Для достовірної оцінки мережевої напруги знадобиться вимірювання впродовж 20мс (один період синусоїди). Час перемикання тиристора, симістора і малопотужних реле не перевищує 10мс, потужних реле (для стабілізаторів від 5 КВт до 10 КВт) не перевищує 20мс. Тому швидкодію симісторних (тиристорних) стабілізаторів напруги можна прирівняти до швидкодії релейних.


Інформація використана з сайта ДІА-Н.