Джерела освітлення


     Сучасні джерела світла відрізняються великою різноманітністю, проте їх можна розділити на три основні групи: теплові - лампи розжарювання; газорозрядні - люмінісцентні, ртутні, ксенонові; світловипромінювальні діоди - світлодіоди.


     Найбільшого поширення в побуті набули лампи розжарювання. Лампи розжарювання мають загальне або спеціальне призначення. Традиційні лампи розжарювання дешевше інших типів ламп. На цьому плюси ламп з вольфрамовим волоском закінчуються і починаються мінуси: значне споживання електроенергії, недовговічність, сильний нагрів і ін.


     Газорозрядні джерела світла (люмінесцентні лампи) є досить великою групою ламп, в яких видимі випромінювання (світло) створюється електричним розрядом в газах або парах металів, причому це випромінювання в більшості випадків має різний колір. Найбільшого поширення набули трубчасті люмінесцентні лампи низького тиску, натрієві низького тиску, дугові ртутні, ксенонові лампи та ін.


     В порівнянні з лампами розжарювання люмінесцентні лампи мають ряд переваг : в 4-5 разів більша світловидатність, в 10-15 разів довше термін служби, спектр випромінювання люмінесцентних джерел світла більше наближається до звичного для ока людини сонячному світлу.


     Світлодіодні джерела світла - напівпровідникові прилади, випромінюючі некогерентне світло при пропусканні через нього електричного струму. Випромінюване ними світло лежить у вузькому діапазоні спектру, його колірні характеристики залежать від хімічного складу напівпровідника. Світлодіоди знайшли широке застосування в якості індикаторів цифрового табло, як джерела світла в ліхтарях, в підсвічуванні невеликих ЖК екранах і тому подібне.


     Розрахуємо термін окупності світлодіодної лампи потужністю 8Вт при безперервній роботі 12 год на добу, згідно з формулою окупності.Цсв.led-ціна світильника зі світлодіодними лампами

Цсв.стар.- ціна старого світильника

Цзатр.- вартість витрат на заміну ламп, обслуговування, утилізацію і інше

Цэл.эн.- вартість електроенергії за кВт/год

Фled – світловий потік світлодіодного світильника, лм

Фстар. - світловий потік старого світильника, лм

Рстар.- споживча потужність старого світильника, Вт

Pled – споживча потужність світильника зі світлодіодними лампами, Вт

Kстар. - коефіцієнт корисної дії старого світильника

Kled – коефіцієнт корисної дії світлодіодного світильника

Траб.- час безперервної роботи світильника на добу, год

30,5 — середня кількість днів у місяці, днів

12 — кількість місяців у році     Таким чином, світлодіодна лампа потужністю 8 Вт, яка замінює лампу розжарювання 60 Вт при безперервній роботі 12 год на добу, має термін окупності 8,3 місяці.


     У кінці XX ст. були винайдені енергозбережні лампи (компактні люмінесцентні лампи), що дозволяють економити до 80% енергії в порівнянні з класичними лампами розжарювання. Окрім нижчого споживання електроенергії, енергозбережні лампи при роботі виділяють менше тепла, чим традиційні лампи розжарювання. Це дозволяє використовувати енергозбережні лампи ширше в різноманітних світильниках, з тканинними абажурами, пластиковими плафонами і так далі. Великий вибір геометричних форм таких ламп допоможе створити будь-які світлові оформлення інтер'єру.