"Зелений" тариф 2009


      З 20 січня 2009 року "зелений" тариф на закупівлю електроенергії з альтернативних джерел на 2009 рік затверджений на рівні 66,24 копійки за 1 кВт·ч (без ПДВ).


      Таке рішення міститься в постанові НКРС від 15.01.2009 № 25, прийнятому на підставі Закону "Про електроенергетику", "Про внесення змін до деяких законів України відносно "зеленого" тарифу" і Указу Президента "Про заходи по забезпеченню діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України".


      Згідно із Законом "Про альтернативні джерела енергії", "зелений" тариф - це "спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об' єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблена лише малими гідроелектростанціями)".


      Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) України затверджуватиме спеціальний підвищений, так званий "зелений" тариф на електроенергію альтернативних джерел електроенергії для стимулювання їх розвитку.


      Відповідний закон "Про внесення змін до закону "Про електроенергетику" про стимулювання використання альтернативних джерел енергії" підписав президент України Віктор Ющенко.


      Згідно із законом, "зелений" тариф не поширюється лише на джерела енергії на доменному і коксовому газі, а з використанням гідроенергії - лише для малих гідроелектростанцій.


      Закон встановлює спеціальний коефіцієнт "зеленого" тарифу для електроенергії з використанням різних альтернативних джерел енергії, на який множиться звичайний тариф для споживачів другого класу напруги на січень 2009 року. Зокрема, для вітроенергетики цей коефіцієнт має три значення залежно від потужності джерела енергії : 1,2 - до 600 кВт; 1,4 - від 600 кВт до 2000 кВт і 2,1 - понад 2000 кВт.


      У разі енергії сонячного випромінювання, згідно із законом, коефіцієнт також має три можливі значення: для наземних об'єктів електроенергетики - 4,8, встановлених на дахах будинків, будівель і споруд з величиною встановленої потужності понад 100 кВт - 4,6, а менше 100 кВт, а також встановлених на фасадах будь-якої потужності - 4,4.


      Для електроенергії, виробленої з біомаси, закон встановлює коефіцієнт "зеленого" тарифу 2,3, малими гідроелектростанціями - 0,8.


      Коефіцієнт "зеленого" тарифу електроенергії, виробленої об'єктами електроенергетики, введеними в експлуатацію (чи істотно модернізованими) після 2014, 2019 і 2024 років, зменшується, відповідно, на 10%, 20% і 30% від його базової величини. При цьому істотно модернізованими вважаються об'єкти, вартість модернізації енергетичного устаткування яких перевищує 50% початкової вартості такого устаткування.


      Закон встановлює "зелений" тариф на строк до 1 січня 2030 року.


      Окрім того, документ припускає, що величина "зеленого" тарифу не може бути менше фіксованого мінімального розміру, встановленого шляхом перерахування в євро величини "зеленого" тарифу, розрахованого на 1 січня 2009 року по офіційному курсу НБУ.


      Відповідно до закону умовою вказаного порядку стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії є використання мінімальної долі сировини, матеріалів, основних фондів, робіт і послуг українського походження : з 2012 року - 30%, 2014 року - 50%.


       У разі сонячних модулів вже з 2011 року доля матеріалів і сировини українського походження повинна перевищувати 30%.


      Окрім того, закон фіксує ціну електроенергії для виробників устаткування, а також матеріалів, сировини і комплектуючих для альтернативних джерел енергії, на рівні роздрібного тарифу для споживачів відповідного класу напруги, встановленої за станом на 1 січня 2009 року.


      Закон також забороняє учасникам енергоринку відмовляти виробникам електроенергії з альтернативних джерел енергії в доступі до мережі.